xerox wholesale parts

Fotokopi makinesinin mucidi kimdir?

Fotokopi makinesinin mucidi kimdir? Fotokopi makinesini kim icat etti?Fotokopi makinesinin geçmişten günümüze gelişimi…

Fotokopi makinesinin mucidi kimdir?
Fotokopi makinesinin mucidi kimdir?

Fotokopi makinesinin mucidi kimdir?

Chester Carlson ve Fotokopi Tarihi

Fotokopi makinesi 1938’de Chester Carlson tarafından icat edildi. Carlson, 8 Şubat 1906’da Seattle’da doğdu. Küçük bir çocukken bile, her zaman işlerin nasıl yürüdüğünü merak etti. Özellikle Kimya’dan etkilendi. Gençken, yerel bir yazıcı için çalışıyordu. Carlson bu fırsatı amatör kimyacılar için küçük bir dergi yayınlamak için kullandı.

Liseden mezun olduktan sonra Kimya’yı aldığı kolejde çalıştı. Birkaç yıl sonra, Kaliforniya Fizik Enstitüsü’nden Fizik derecesi ile mezun oldu. Carlson ayrıca PR adlı bir elektronik firmasında çalışırken New York Hukuk Fakültesi’nden hukuk diploması aldı. Mallory & CO. Yıllar boyunca terfi etti ve Mallory’nin patent bölümünde yönetici oldu.

New York’ta çalışırken, Carlson belgelerin karbon kopyalarını oluşturmak için çok fazla zaman ve para harcadıklarını fark etti. Bu, belgelerin kopyalanması için daha pratik bir yol bulmak istedi. Aylarca araştırması üzerinde çalıştı ve sadece bir düğmeye basarak kopya üretebilecek bir cihaz oluşturmak için deneyler yaptı.

Carlson’un icadının arkasındaki ilkeye elektrofotografi deniyordu. Daha sonra bu sürece xerography demeye başladı. En sonunda bir fotokopi makinesi yaratabildiği zaman, icatını geliştirmesine yardımcı olacaklarını umarak birkaç şirkete yaklaştı, ancak hepsi onu geri çevirdi.

Neyse ki, Carlson rüyasından vazgeçmedi. 1944’te çalışmalarıyla ilgilenen kar amacı gütmeyen bir kuruluş buldu. Battelle Memorial Institute onunla bir telif paylaşım sözleşmesi imzaladı ve cihazını geliştirmesine yardımcı oldu. 1947’de Haloid ile anlaşmaya girdiler. Bu fotoğraf kağıdı şirketi sonunda Xerox olarak tanındı. Onların yardımıyla, ilk otomatik fotokopi makinesi 1959’da ortaya çıktı. Bu buluş muazzam bir başarıya dönüştü.

1970 yılında, Xerox bir kağıdın her iki yüzüne de basabilecek bir fotokopi makinesi tanıttı. Bu buluş belgeleri kopyalamak için kullanılan kağıt miktarını önemli ölçüde azaltmıştır. Renkli fotokopi makineleri de 70’lerde icat edildi. Bu fotokopi makineleri, siyah beyaz fotokopi makineleriyle aynı şekilde çalıştı.

1979’da Xerox, zaman kazandıran bir özelliğe sahip fotokopi makinelerini tanıttı. Makineler, kullanıcıların her bir fotoğrafı ayrı ayrı yerleştirmek yerine fotokopi makinesine bir kağıt yığını koymalarını sağlayan otomatik bir besleyiciyle birlikte geldi.

Xerography, Xerox ve diğer şirketler de dahil olmak üzere fotokopi sektörünün temeli haline geldi. Buluşunun olağanüstü başarısı, Chester Carlson’un multimilyoner olmasını sağladı. Ayrıca 1964’te Yılın Mucidi ve 1966’da Horatio Alger Ödülü de dahil olmak üzere öncü çalışmaları için sayısız ödül aldı.

Chester Carlson’un İcatının Etkisi

Chester Carlson fotokopi makinesini icat etmeden önce, dokümanları kopyalamanın dört yolu vardı: elle, karbon kopyalar, resimler ya da mimeograf. Bu yöntemler uygun maliyetli değildi ve özellikle şirketler aynı belgelerin binlerce kopyasına ihtiyaç duyduklarında zaman alıcı olduklarını kanıtladılar.

Günümüzde ofislerden okullara ve marketlere kadar her yerde fotokopi makineleri bulunmaktadır. Birçok şirket de daha ucuz ve daha verimli cihazlar yaratarak pazara girdi. Günümüzde fotokopi makineleri, herhangi bir işin geliştirilmesine yardımcı olabilecek çok çeşitli işlevselliklerle geliyor. Bununla birlikte, bu makineler hala Chester Carlson’un özgün tasarımıyla aynı prensipte çalışmaktadır.